Výskum na Oponickom hrade

Op erbOd 25. júna do 7. augusta 2018 prebehla na Oponickom hrade štvrtá sezóna archeologického výskumu pod vedením D. Repku. Výskum sa zameral na dva úseky horného hradu. V juhozápadnom a severozápadnom okraji hradného jadra sa podarilo zachytiť priebeh zničeného úseku hradbového múru I. Okrem toho sa podarilo zachytiť priečny múr napájajúci sa na uvedenú obvodovú hradbu severozápadne od paláca I. juhozápadného. Doložila sa tým pádom existencia ďalšieho obytného (?) traktu, ktorého súčasťou bola pravdepodobne aj kachľová pec/kachľové pece, ktorých deštrukcie sme objavili v južnom rohu tohto traktu. Zastúpené tu boli komorové kachlice s viacerými reliéfnymi motívmi na čelnej vyhrievacej stene (sv. Margaréta, sv. Juraj, Adam a Eva pri strome poznania, misovité priehlbiny, rastlinné a geometrické motívy).

Druhým skúmaným úsekom bol priestor medzi palácom I. juhozápadným a II. severovýchodným, kde sa zistilo pokračovanie spojovacej chodby vedúcej od útočištej veže pravdepodobne až k vyššie spomínanej časti hradbového múru. Pod vrstvou sute hrubej vyše 3 m bola zachytená úroveň pôvodnej podlahy podzemnej časti chodby. Najvýznamnejší nález z uvedeného priestoru predstavujú dve fragmenty kamenného architektonického článku z portálu. Na ňom je vytesaný erb zobrazujúci jeleňa (?), na ktorom sedí vták.

Op destrukcia kachlovych peciOp hradbovy murOp Kachlica motiv Adama a EvyOp Kachlica motiv svMargarétyOp priestor medzi palácmi

ŠVOUČ 2019 na Katedre archeológie

Študentská vedecká, odborná a umelecká činnosť sa na Katedre archeológie FF UKF uskutoční 13. marca 2019. Zúčastniť sa môžu študenti všetkých ročníkov Bc aj Mgr štúdia. Prácu (dielo) môže vypracovať jeden autor, prípustné sú aj kolektívne práce. Školiteľa/ konzultanta práce si vyberáte podľa zvolenej tematiky zo zamestnancov Katedry archeológie UKF.
Vyplnenú a podpísanú prihlášku je potrebné odovzdať školiteľovi/ konzultantovi práce na Katedre archeológie do 21.02.2019, po schválení témy je termín odovzdania práce stanovený na 08.03.2019.
Absolvovanie ŠVOUČ je jedným z kritérií prijatia na doktorandské štúdium u nás a prihliadajú nato aj iné inštitúcie.
Prihláška / všeobecné pokyny

Video ikona