Skončila sa Letná škola archeológie 2018 vo Zvolene

Výskum nádvoria pri vstupnej bráne Pustého hradu vo Zvolene 2V letných mesiacoch júl a august 2018 sa uskutočnila už deviata sezóna medzinárodnej letnej školy archeológie. Letnú školu organizovalo občianske združenie ARCHEOFACT s hlavným partnerom Katedrou archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Koordinátorkou projektu bola doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD., ktorá je zároveň garantom archeologického výskumu na hrade Peťuša. Partnermi projektu boli Mesto Zvolen a zahraničné inštitúcie z Poľska (Uniwersytet Jagiellońsky w Krakowe), Maďarska (Eötvös Loránd Egyetem, Budapest) a Čiech (Univerzita Hradec Králové; Slezská univerzita v Opavě). Na projekte participovali študenti z uvedených univerzít a doktorandi Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre: Mgr. Katarína Šimunková, Mgr. Jakub Godiš, Mgr. Miloš Bordáč i zahraniční lektori z Maďarska (Dr. Maxim Mordovin), Poľska (Dr. Marcin Wołoszyn) a Nemecka (Dieter Barz).

Účastníci projektu sa podieľali na archeologickom výskume dvoch stredovekých hradov (Pustého hradu vo Zvolene a hradu Peťuša pri obci Ostrá Lúka). Počas leta sa podarilo z nádvorí oboch hradov vykopať spolu takmer 40 000 nových nálezov. Okrem vykopávok si účastníci letnej školy priamo v teréne postupne vyskúšali kresebnú i fotografickú dokumentáciu odkrytých nehnuteľných pamiatok, vyhľadávanie artefaktov pomocou preosievania vykopanej hliny a detektora kovov, preplavovanie archeobotanických vzoriek, triedenie a kategorizáciu archeologických nálezov a organického materiálu.
Letnú školu archeológie 2018 vo Zvolene podporil Banskobystrický samosprávny kraj (zmluva č. 252/2018/ODDF) a medzinárodný vyšehradský fond (International Visegrad Fund – Standard Grant 21810149). Workshopy, výskum a dokumentáciu na hrade Peťuša financuje Ministerstvo kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom – podprogram 1.3.
WWW stránka letnej školy

Katedrová knižnica (budova SAV, Akademická 2, miestnosť 46) disponuje online vyhľadávačom publikácií (k dnešnému dňu obsahuje 5341 zväzkov).V uvedenej verzii si môžu záujemcovia vyhľadať knihy, periodiká alebo záverečné práce podľa autora alebo názvu. Link na online knižnicu.

Nový rozvrh hodin na ZS

Rozvrh hodin na zimný semester akakemického roka 2019/2020. (pdf)

Študovňa

Od začiatku zimného semestra 2019 sa menia časy prístupu do katedrovej knižnice.

Utorok: 12:00-17:00

Streda: 11:00-16:00